Als onderdeel van het Akkoord over de CAO Rijk 2022-2024 spraken vakbonden en werkgever Rijk de pilot duurzame CAO Rijk af. In het daarop volgende cao-akkoord zijn over de pilot vervolgafspraken gemaakt.

De reden hiervoor? Een stap verder willen gaan in verduurzaming dan de gebruikelijk cao-thema’s en werknemers betrekken bij de vormgeving van hun arbeidsvoorwaarden. De bedoeling was om duurzame ideeën uit te proberen, om ze daarna als dat kan rijksbreed door te voeren.
 

Start en aanpak van de pilot

Sinds de start van de pilot duurzame CAO Rijk op 31 mei 2023 , werkten 14 rijksbrede teams ieder een innovatief idee uit dat was geselecteerd uit ruim 300 inzendingen. De teams deden dat volgens de methode Design voor Duurzaam. Deze methode is afgeleid van design thinking. Het uitgangspunt is dat je ontwerpt vanuit gebruikersinzichten, zonder van tevoren te weten wat je gaat maken. Het Rijk wil zo echt aansluiten bij de behoeften van medewerkers, in plaats van iets te dicteren van bovenaf. 

Verloop van de pilot

De ruim 300 ingezonden ideeën voor een meer duurzame cao zijn gebondeld in het Ideeënboek pilot duurzame CAO Rijk. Op basis van de geformuleerde vuistregels voor de pilot is een selectie van de ideeën verder uitgewerkt in etappe 1 van de pilot. Het resultaat daarvan is beschreven in het Reisverslag resultaten etappe 1 pilot duurzame CAO Rijk. Op basis daarvan zijn de huidige impactprojecten van start gegaan.

Lees hier meer over de aanpak en het verloop van de pilot.

Externe publicaties over de pilot